Wielu młodych ludzi marzy o tym, aby zostać radcą prawnym. Nie do końca jednak wiedzą co należy zrobić, aby wykonywać właśnie ten zawód. Oto kilka wskazówek jak zostać radcą prawnym.
Pierwszy etap
Z całą pewnością pierwszym krokiem do zostania radcą prawnym jest ukończenie stosownych studiów. Są to oczywiście studia prawnicze. W Polsce takie studia trwają przez 5 lat i kończą się uzyskaniem stopnia magistra. Po tym czasie absolwent ma możliwość podjęcia pracy w swoim zawodzie. I wielu się na to decyduje, aby móc wprowadzić wiedzę teoretyczną w życie.
Drugi etap
Kolejnym etapem do tego, aby zostać radcą prawnym jest aplikacja radcowska. Aplikacja ta związana jest ściśle z egzaminem wstępnym. Bez niego nie ma możliwości dostania się na nią. Aplikacja ta trwa całe trzy lata i dostają się na nią tylko ci, którym uda się najlepiej napisać egzamin. Aplikacja to nic innego jak dodatkowa nauka w różnego rodzaju instytucjach. Pod okiem patrona młodzi adepci uczą się praktycznego podejścia do zawodu. Ludzie ci uczestniczą w szkoleniach czy też odbywają praktyki. Praktyka jest oczywiście również ściśle związana z egzaminami. Bez zdania egzaminów nie ma możliwości przejścia na kolejny etap aplikacji. Jest to fizycznie niemożliwe. Po zakończonej aplikacji przychodzi czas na przystąpienie do ostatecznego egzaminu dzięki któremu można stać się radcą prawnym.
Wyjątki
Wyjątkami, które nie muszą zdawać aplikacji radcowskiej są osoby, które pełnią ważne funkcje. Są to więc najczęściej profesorowie, doktory habilitowani nauk prawa czy też osoby typu sędziowie, prokuratorowie, notariusze. Jednym słowem są to wszystkie osoby, które spełniają wymogi zawarte w art. 25 Ustawy o radach prawnych. Osoby takie mają możliwość przystąpienia do egzaminu radcowskiego bez wcześniejszej aplikacji.
Egzamin na radcę prawnego
Spełniając opisane wyżej warunki lub po prostu kończąc aplikację przystępuje się do egzaminu na radcę prawnego. Egzamin ten trwa kilka dni i skupia się wokół przepisów prawa.
Co po zdanym egzaminie?
Zdając egzamin należy czekać na wpisanie na listę radców prawnych oraz złożenie ślubowania. Już w tym momencie radca prawny Gliwice – https://klgkancelaria.pl/ ma możliwość założenia swojej własnej kancelarii radcy prawnego. Drugą opcją jest podjęcie zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę w konkretnej kancelarii prawnej. Radca prawny jednak musi stale poszerzać swoją wiedzę i doświadczenie. Aspekt ten jest kontrolowany przez Izbę Radców Prawnych. Jest to instytucja, która w pewnym sensie dba o dobry wizerunek radcy prawnego wśród klientów.