Przejdź do treści
Strona główna » O stabilizacji gruntu słów kilka

O stabilizacji gruntu słów kilka

Oceń wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Coraz więcej terenów należy do tych trudnych. Nie da się na nich nic wybudować. W związku z czym potrzebna jest dogłębna analiza gleby oraz, bardzo często, przeprowadzenie stabilizacji gruntu. Czemu się ją przeprowadza i czemu na służyć?

Stabilizacja gruntu – czym jest?

Tak naprawdę stabilizacje gruntu to procesy, które są już bardzo długo znane jednak nie zawsze nazywane były właśnie tą nazwą. W przypadku tych procesów chodzi po prostu o dobranie takich właściwości gleby czy też podłoża, aby można je było wzmocnić i tym samym postawić w danym miejscu określony dom czy inną budowlę. Stabilizacja ma więc wpłynąć pozytywnie na jakość gruntu w danym miejscu.

Poznaj zalety wynajmu aut!

Powszechnie stosowana procedura

W inżynierii lądowej stabilizacje gruntu jest powszechnie znaną procedurą, która bardzo często jest ostatnią szansą na to, aby gleba nadawała się jeszcze do użytku. Często stosowane jest w przypadku większych przedsięwzięć jak na przykład wielkopowierzchniowe parkingi czy lotniska. Przy tym zastosowanie określonej stabilizacji zawsze jest ściśle połączone z jakością i lokalizacją gruntów. Często stosuje się pojedyncze metody stabilizacji gruntu ale też równie często konieczna jest ich kombinacja. Wyróżnia się następujące rodzaje stabilizacji:

  • stabilizacja biologiczna – ma przede wszystkim na celu zapobieganie erozji wiatrowej, glebowej i wodnej. W metodzie tej kładzie się warstwę szaty wegetatywnej. Przy czym warto pamiętać, że ta metoda stosowana jest bardzo często w połączeniu z innymi mając świadomość tego, że korzenie nie zawsze są w stanie utrzymać cząstki gleby;
  • stabilizacja mechaniczna – w przypadku tej metody stabilizacji miesza się ze sobą po prostu dwa lub więcej kruszyw czy gruntów. Głównym jej celem jest uzyskanie zwartego i uziarnionego materiału;
  • stabilizacja chemiczna – stosuje się w niej różne dodatki. Ma to na celu zmianę składu chemicznego gleby i jej właściwości. Często tej metodzie stosuje się wapno czy też cement. Nierzadko odnotowuje się występowanie popiołu lotnego czy innych substancji chemicznych. Jej głównym celem jest sprawienie, że grunt będzie miał lepsze właściwości.
Zobacz też:  Czy mięso z kurczaka trzeba myć? Jedyna słuszna odpowiedź.

Obecnie, w wielu przypadkach, nie ma mowy o tym, aby budowa jakiegokolwiek budynku odbyła się bez wcześniejszej analizy gruntów. Jest to bezpieczna metoda pozwalająca na stawianie nawet bardzo ciężkich i rozległych projektów budowlanych. Bez określonej specyfiki gruntów nie można się podejmować jakichkolwiek działań na danym terenie. Jednym więc słowem stabilizacja gruntu jest jednym z podstawowych działań zmierzających do realizacji planów budowanych danego przedsięwzięcia.

nteresuje Cię wynajem aut? Sprawdź nasz poradnik.

Oceń wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz